Můj výběr
0 položek
Co je to? »
Váš košík:
0 za 0
| Přihlášení »
Vyberte si kategorii
Úvod > Vánoční rostliny a vůně > Vánoční hvězda

Vánoční rostliny a vůně

Vánoční hvězda

Květina prodávaná pod jménem Vánoční hvězda se správně jmenuje Poincézie ( Euphorbia pulcherima). Je to pryšcovitá rostlina pocházející z Mexika, kde v keřovité formě dorůstá až 4 metrů. Má zelené listy se žlutým žilkováním a několik barevně odlišných sytě červených listů. Ty se začínají zabarvovat v období končícího podzimu a začínající zimy. V zimě rostlina také kvete a dosahuje největší krásy. Při troše péče může tato krása vydržet i do jara. Podle jedné legendy si tuto původně bílou rostlinu zamilovala královna z říše Aztéků. Když však zjistila, že byla v lásce podvedena, puklo jí srdce bolem a kapky krve zbarvily květ, který si oblíbila.

Jak pečovat o Vánoční hvězdu

Už při nákupu si rostlinu prohlédněte, zda má malá poupata a sytě zbarvené listy. Pokud je již odkvetlá, opadají ji zanedlouho listy. Je také citlivá na chlad, proto si ji pro jistotu nechte v obchodě zabalit a nenechávejte ji delší dobu na chladném místě. Rostlinu umístěte na světlé a teplé místo, ale musí být chráněna před přímým sluncem a průvanem. Optimální teplota je 20 °C. Pokud je umístěna na příliš teplé místo, začnou její listy žloutnout a následně opadat. Hvězdu zaléváme odstátou vodou a zeminu udržujeme mírně vlhkou.
Pokud chceme, aby nám vykvetla i příští rok, tak po opadu horních listů, seřízneme stonky rostliny na délku 10 cm. V dubnu, v květnu ji přesadíme do nového substrátu, přidáme hnojivo pro pokojové rostliny a začneme pravidelně jednou týdně zalévat, aby byla rostlina košatější. Nové výhonky zaštipujeme. Od září ji umístíme na tmavší místo, aby o Vánocích získala své typické zbarvení. Nesmí být osvětlena víc jak 10 hodin.

Množení

Mladé výhonky dlouhé asi deset cm seřízneme a konce ponoříme na okamžik do vlažné až teplé vody, aby přestaly ronit mléčnou tekutinu. Výhony pak zasadíme do směsi rašeliny a písku. Rostliny rozmnožujeme při teplotě 19 až 21°C (běžná pokojová teplota). Pro podpoření růstu můžeme květináče přikrýt fóliovými sáčky, ty sundáme, až se objeví první lístky. Pokud je potřeba, můžeme rostlinky ještě přesadit do většího květináče. Abychom docílili správného zabarvení listů, postupujeme stejně jako u dospělých jedinců.

Pozor: Mléčná tekutina poincézie je jedovatá a dráždí pokožku a sliznici. Proto bychom si měli dávat pozor, abychom se s ní nepotřísnili. Jinak si musíme postižená místa okamžitě omýt vodou.

Nabídka novoročenek:
Novoročenky dle žánru motivu
Informace a služby:
Zajímavosti:
Hot-line: 603 729 354
výrábíme novoročenky a vánoční přání
|Copyright © 2001-2021 Novorocenky CZ | Cookies