Můj výběr
0 položek
Co je to? »
Váš košík:
0 za 0
| Přihlášení »
Vyberte si kategorii
Úvod > O vánočním stromečku

O vánočním stromečku

Tradice vánočního stromečku

Zdobení vánočního stromku není v našich zemích příliš starým zvykem, jak by se na první pohled zdálo. Rozšířilo se k nám z Německa, kde se v 17. a 18. století šířil od města k městu. Ve vánočním stromku je dobře čitelná symbolika života, ale také symbolika rajského stromu ozdobeného plody - proto je na stromek zavěšováno cukroví (dříve hlavně ovoce) a ozdoby. V Čechách se poprvé vánoční stromek rozsvítil v pražské vile ředitele Stavovského divadla Jana K. Liebicha roku 1812. O třicet let později se v Praze stromky běžně prodávaly a lidé je nazývali Kristovým stromkem. Napřed se ujal v zámožných českých rodinách, na Moravě se začal objevovat až počátkem našeho století.

V minulém století a do poloviny našeho byla vánočním stromem hlavně jedle, v dnešní době je pro svou vzácnost nahrazena odolnějším smrkem a borovicí.

První veřejné vánoční stromy u nás byly:

V Brně roku 1924

V Brně se staví veřejný vánoční strom od roku 1924. Tato tradice vznikla na popud spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který o vánočním čase našel v lese opuštěné děťátko (holčičku). Ze spisovatelovy iniciativy se od uvedeného roku pod vánočním stromem též umisťuje kasička, do které lidé přispívají na stavbu dětského domova pro opuštěné děti.

V Plzni roku 1925

Zvyk stavět rozsvícené vánoční stromky na veřejných prostranstvích se ujal po první světové válce. Na českém území se podle dochovaných zpráv poprvé postavil veřejný stromeček v Plzni roku 1925. Tato zvyklost se za první republiky rychle rozšířila po dalších českých i moravských městech a vesnicích, kde se vánoční stromy staví stále.

Nabídka novoročenek:
Novoročenky dle žánru motivu
Informace a služby:
Zajímavosti:
Hot-line: 603 729 354
výrábíme novoročenky a vánoční přání
|Copyright © 2001-2021 Novorocenky CZ | Cookies