Můj výběr
0 položek
Co je to? »
Váš košík:
0 za 0
| Přihlášení »
Vyberte si kategorii
Úvod > Advent

Advent

Advent (odvozeno od latinského „adventu“ znamená latinsky příchod) je období čtyř nedělí radostného očekávání a těšení před vánočními svátky - věřící se těší na příchod Spasitele, ostatní na nejpříjemnější svátky v roce. Křesťané doporučují pro adventní týdny mírný půst, protože střídmost v jídle bystří rozjímání.

Adventní období trvá čtyři neděle před slavností Narození Páně (25.12.). Děti dostávají adventní kalendáře a otevírají každý den jedno okénko. Tématem adventní doby je příchod Krista. Advent je rozčleněn na dvě části. Od první neděle adventní do 16. prosince je pozornost upřena na příchod Krista. Druhou částí je poslední adventní týden - 17. - 24. prosince - a je zaměřena ke slavnosti Narození Páně.

Adventní období nebylo vždy čtyři týdny, to se ustálilo až někdy v 8. století, ale předtím trvalo týdnů šest. Advent je doba, do které křesťané později zasadili některé své významné světce tak, aby toto období podpořili. A na svátky těchto světců se v lidovém prostředí navázaly různé lidové tradice, které mají kořeny právě v tom předkřesťanském období.

Světci jsou:
sv. Lucie, sv. Barbora, sv. Mikuláš a sv. Ondřej.

Tradicí je adventní věnec, což je většinou věnec ozdobený chvojím, šiškami, jeřabinami, mašličkami a jinými drobnostmi a 4 svíčkami. Čtyřmi proto, že adventní čas začíná čtyři neděle před Vánocemi. Každou adventní neděli se postupně jedna ze svíček zapálí. V poslední adventní neděli se tedy rozzáří všechny svíčky najednou.

Adventní kalendář

Počátky adventního kalendáře můžeme hledat v 19. století. Jeho první druhy pocházejí z protestantských míst. Náboženské rodiny kreslily v prosinci každý den křídou čárku, až do Štědrého dne. První známý ručně vyrobený Adventní kalendář je z roku 1851. Jinak také ve věřících rodinách věsili v prosinci na zeď 24 malých obrázků – jeden na každý den až do Štědrého dne.

První tištěný kalendář byl vyroben německým farníkem Gerhardem Langem (1881-1974) z Maulbronnu. Když byl Gerhard ještě dítě, matka mu vyrobila Adventní kalendář s 24 malými svíčkami, které byly připevněny na lepence. Později se stal Lang spolumajitelem tiskárny Reichhold & Lang v Mnichově, ve které vyráběl malé barevné obrázky přilepené na lepence v každém dni prosince. Toto byl první tištěný adventní kalendář, ačkoli bez otevírajících okének, vydaný roku 1908. Byl pojmenován „Vánočním kalendářem“ nebo „Mnichovským vánočním kalendářem“. A na počátku 20. století Lang vydal první Adventní kalendář s malými otevíracími dvířky.

Stejně dobře začala v té době produkovat Tiskařská společnost Sankt Johannis náboženský adventní kalendář s biblickými verši za okýnky namísto obrázků.

Adventní kalendář se vydal na vítězoslavnou cestu po celém světě. Avšak ve třicátých letech Lang zavřel svou společnost. Do té doby vyrobil kolem třiceti různých designů kalendářů. Úspěch této německé tradice přerušila druhá světová válka. Lepenka totiž byla dávána na příděly a bylo zakázáno vyrábět kalendáře s obrázky.

První tištěný kalendář po válce pak byl vytisknut Richardem Sellmerem v roce 1946. Kalendáře se znovu zmocnily téměř celé Evropy a každá země si vytvořila svou vlastní variantu. Kromě Čech, bohužel.

Nabídka novoročenek:
Novoročenky dle žánru motivu
Informace a služby:
Zajímavosti:
Hot-line: 603 729 354
výrábíme novoročenky a vánoční přání
|Copyright © 2001-2021 Novorocenky CZ | Cookies