Můj výběr
0 položek
Co je to? »
Váš košík:
0 za 0
| Přihlášení »
Vyberte si kategorii
Úvod > Sv. Mikuláš

Sv. Mikuláš

V předvečer svátku sv. Mikuláše ( 5. 12.) přichází bělovousý muž v doprovodu anděla a čerta do každé rodiny k dětem. Děti, které byli celý rok hodné a splní jeho úkol ( většinou zarecitovat básničku) předá menší balíček, ve kterém se nacházejí cukrovinky,ovoce atd. Zlobivé děti ještě v balíčkách naleznou brambory a uhlí.

A kde se vzala postava sv. Mikuláše?

Narodil se mezi roky 280 a 286 v Patrasu v Řecku. Kolem roku 300 ve městě Myra ( dnešní Derbe v Turecku) se stal mladý Mikuláš biskupem. O Mikulášovi bylo známo, že obětavě pomáhal lidem v nouzi, zvláště dětem. Nedlouho poté co se stal biskupem začalo pronásledování křesťanů a kolem roku 310 se dostal do zajetí, kde byl v žaláři těžce trýzněn. Poznamenán utrpěným mučením ještě vystoupil na slavném koncilu Nicejském. O dalším působení Mikuláše není již nic známo. Den smrti byl 6. prosince mezi roky 345 a 351. Ostatky biskupa Mikuláše uloupili italští námořníci v roce 1087 a přinesli je do Bari. Prázdný kamenný sarkofág můžete ještě dnes vidět v obnoveném dolním kostele Mikulášova chrámu v Demre na jihozápadním pobřeží Turecka.

Známé legendy o sv. Mikuláši:

Mikuláš prý jednou ochránil tři žáky před tím, aby je zlý hostinský, k němuž zašli, nezabil a nenaložil do soli. Proto je Mikuláš často znázorňován s nakládacím sudem, v němž sedí tři mládenci.
Mikuláš pomáhá lodi, která se dostala do tísně na moři a jejíž námořníci ho vzývali. S kotvou proto ukazuje Mikuláše malba na oltářním nástavci v lübeckém kostele P. Marie (15. století).
Jeden šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly jako nevěstky na věno ke svatbě. Mikuláš však hodil oknem v noci třem mladým ženám po jednom sáčku se zlaťáky, takže mohly ukončit svoji činnost a vdát se. Místo tří koulí mívá Mikuláš také tři váčky na peníze, tři zlaté pruty, tři pytlíky, tři chleby, tři kameny nebo tři zlatá jablka. Se třemi chleby na knize je Mikuláše vidět mezi jiným na soše ve štrasburském chrámě.

Nabídka novoročenek:
Novoročenky dle žánru motivu
Informace a služby:
Zajímavosti:
Hot-line: 603 729 354
výrábíme novoročenky a vánoční přání
|Copyright © 2001-2021 Novorocenky CZ | Cookies