Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi strom, z něhož vyřezal Josef kolébku pro Ježíška. Po 33 letech porazili strom Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malé keříky a stejně jako věřící jsou částečně živy z Kristova těla, tak i jmelí žije zčásti ze živin stromů.
Jmelí patří k tradičním vánočním zvykům, které přežívají dodnes. Zavěšuje se nad dveře nebo na štědrovečerní stůl, aby přineslo rodině štěstí. Podle přísloví z Moravy „ Kdo se pod jmelím políbí, druhému se zaslíbí “ je i zvykem pod zavěšeným jmelím líbat ženy a dívky.
Jestliže kupujete jmelí, vyberte si větvičku s velkým počtem bobulí. Čím více bobulek, tím více štěstí Vás v novém roce čeká.
Tato věčně zelená rostlina rostoucí vysoko v korunách stromů vytváří keříky ve tvaru kulovitých trsů o průměru až 1 metr. Kořeny jmelí vyrůstají z kůry větví, ze kterých odebírají živiny. Plody - bílé bobule o průměru 5 mm, které dozrávají právě v prosinci se podobají perlám.
Jmelí se dnes používá v medicíně (ke snížení krevního tlaku, proti arterioskleróze, poruchám vegetativního nervového systému atd.), tak i v kosmetice. Jeho výtažky uplatňují v krémech a emulzích určených ke zklidnění podrážděné pokožky a proti nadměrné tvorbě lupů. Je však důležité vědět, že tato rostlina je současně i poměrně silně jedovatá.