Můj výběr
0 položek
Co je to? »
Váš košík:
0 za 0
| Přihlášení »
Vyberte si kategorii
Úvod > Betlémy a jesličky

Betlémy a jesličky

Nejkrásnější české betlémy

Proboštův betlém - Třebechovice pod Orebem

Nejcennější a nejobdivovanější ze všech českých betlémů patří jako jediný v ČR k národním kulturním památkám. Tento mechanický betlém vytvořili řezbáři Josef Probošta a Josef Kapucián. Autorem mechanismu je Josef Frimla.
Betlém je dlouhý 6,9 m, vysoký 2,2 m a hluboký 1,9 m. Má 350 figurek, z toho 51 pohyblivých a 120 jezdících na několika pásech. Od června 2015 do března 2016 proběhlo restaurování Proboštova přímo v expozici muzea a návštěvníci tak mohli vidět restaurátory přímo při práci.

Krýzovy jesličky - Jindřichův Hradec

Krýzovy jesličky patří mezi největší lidový mechanický betlém na světě. Díky délce 17m je zapsaný do Guinessovy knihy rekordů. Jeho tvůrce Tomáš Krýza jej vyráběl více než 60 let. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty nebo ze dřeva. V jesličkách je 1398 figurek lidí a zvířat, z toho se jich 133 pohybuje pomocí elektromotoru. Původní mechanismus byl poháněn ručně.

Třešťské betlémy

Třešťské betlémy jsou výjimečné svou 200 let starou tradicí stavění betlémů v rodinách. Betlémy rodiny zpřístupní ve dnech 25.12.- 2.2. Stálou expozici najdete v prostorách Schumpeterova domu se 4 velkými betlémy.

Muzeum betlémů v Karlštejně

Karlštejnské muzeum je na karlštejnském náměstí, kde najdete české historické betlémy ze dřeva, ale i z materiálů jako je vosk, chleba, perník nebo cukr. Nachází se zde také největší loutkový betlém v České republice – Karlštejnský královský betlém rozkládající se na 80m2 s několikametrovými kulisami a 46 loutkami v dobových oblecích.

Muzeum betlémů - Kryštofovo údolí

Zajímavá expozice betlémů je umístěna v hospodě U Kryštofa. V prostoru 20m2 je umístěno více než 20 betlémů různých rozměrů. Nejstarší pochází z roku 1846. K zajímavostem patří Jírův venkovní betlém dlouhý 16m, dále pak cikorkový betlém, betlémy dřevěné, mechanické a keramické.

Pražské betlémy

Mezi nejkrásnější pražské betlémy patří betlém v kostele Panny Marie Vítězné, katedrála sv.Víta, kostel Panny Marie Andělské v sousedství Lorety, kostel Panny Marie před Týnem a kostel Panny Marie Sněžné. Nejznámější výstava betlémů se koná o Vánocích ve sklepení Betlémské kaple.

Nabídka novoročenek:
Novoročenky dle žánru motivu
Informace a služby:
Zajímavosti:
Hot-line: 603 729 354
výrábíme novoročenky a vánoční přání
|Copyright © 2001-2021 Novorocenky CZ | Cookies